A csontszövetből nyerhető, ún. mesenchymalis őssejtek (MSC) felhasználása kevésbé vitatott, mint az embrionális őssejteké – mondta Hung Shih-chieh a kutatócsapat vezetője.
A kutatók állatokon tesztelve megfigyelték, hogy az MSC-k elősegítik a sebek gyógyulását és a vérerek regenerálódását.
A kísérletek azt is kimutatták, hogy az MSC-k hozzájárulnak a törött csontok és sérült ízületek regenerálódásához, valamint segítségükkel kezelhető a cukorbetegeket fokozottan érintő rossz vérkeringés is – mondta Hung.
Más tanulmányokhoz hasonlóan az eredmények igazolják, hogy a csontszövetből nyerhető őssejtek felhasználhatók a perifériás artériákban képződő vérrögök kezelésére, valamint a csontszövet implantátumok kilökődésénél.
Hung állítása szerint ráadásul az oxigénhiányos állapot (hypoxia) kedvez az őssejtek fejlődésének.
Megfigyelték, hogy 60 nap után 1-2%-os oxigénszint mellett százszor, de akár ezerszer több őssejt tenyészthető, mint az átlagos 21%-os oxigénkoncentráció mellett.
Azt is megállapították, hogy az új sejtek 80-90%-os egyezést mutatnak az embrionális őssejtekkel, és hordozzák az embrionális őssejtek két genetikai jellemzőjét (Oct4 és Nanog) is.
Az Oct4 és a Nanog olyan faktorok, amelyek az embrionális őssejtek regenerálódásáért felelősek és – a kutatócsoport felfedezése szerint – ugyanezt a szerepet töltik be az MSC-kben is.
A Tsai Chih-chien – az egyetemi Klinikai Orvostudományok Intézetének kutatója - nevével fémjelzett tanulmány megtalálható a Molekuláris Sejt (Molecular Cell) című folyóiratban, valamint július 12. óta a világhálón.
Forrás: http://www.chinapost.com.tw/taiwan/national/national-news/2012/07/17/347835/Local-research.htm