Alan Trounson professzor a Kaliforniai Regeneratív Orvoslási Intézet (California Institute of Regenerative Medicine) vezetője, amely élenjár az olyan betegségek kezelésében, mint például a HIV és a diabétesz gyógyításában.
Mr. Trounson, aki korábban a Monash Immunológiai és Őssejt Laboratóriumok (Monash Immunology and Stem Cell Laboratories) igazgatója volt Melbourne-ben azt nyilatkozta, a kutatóintézet törekvései a HIV gyógyítására abba a szakaszba léptek, hogy a kifejlesztett gyógymód már embereken is tesztelhető.
Elmondása szerint sikeres kísérlet esetén azon fognak dolgozni, hogy minél hamarabb megfizethetővé és így felhasználhatóvá tegyék a technológiát ott, ahol a legnagyobb szükség van rá, például Afrikában.
„Azt szeretném, ha mindenkihez eljutna a gyógymód, és nem csak a fejlett országokban élők részesülnének a HIV-kutatás területén elért eredményeinkből” – mondta dr. Trounson.
„Ennek érdekében végre fogjuk hajtani a szükséges módosításokat, hogy a kezelés Afrikában is alkalmazható legyen. Nagyon remélem, hogy a gyártási költségek ezt megengedik. Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a gyógymód a lehető legtöbb ember számára elérhető legyen.”
Trounson professzor elmondta, a HIV-kutatások során a vérből nyerhető őssejteket felhasználva génmutációt hoztak létre, amivel természetes körülmények között a népességnek csak azon kis hányada rendelkezik, aki immunis a vírusra.
A kutatást egy amerikai eset, a „berlini beteg” kórtörténete alapozta meg. Az illetőt HIV-fertőzéssel kezelték, miután leukémiája miatt életmentő csontszövet átültetést hajtottak végre rajta. A transzplantáció során olyan donortól kapott csontszövetet, aki immunis volt a HIV-vírusra.
„Az intézet embrionális őssejtekkel is kísérletezik az időskori szemfenék-meszesedés okozta vakság kezelésére, és igyekszik kitenyészteni inzulin-termelő sejteket, amelyek az 1-es típusú cukorbetegségért felelősek.
Mindeközben folyamatban van a rák gyógyítására egy őssejteket is felhasználó gyógyszeres kezelés fejlesztése, ami mostanra betegeken is tesztelhető szakaszba lépett.
Bár sikeres kísérlet esetén is még legalább 6-7 évet kell várni, hogy a kezelés széles körben alkalmazható legyen” – mondta dr. Trounson.
Forrás: Michelle Henderson, AAP