Az őssejt-terápia új esély a sarlósejtes vérszegénység elleni küzdelemben

Ieshea Thomas egész életén át sarlósejtes vérszegénységgel küzdött, azonban nemrég olyan ajándékot kapott testvérétől, amely az egész életét megváltoztatta: őssejtet.

A testvérének, Ivenus őssejtjének novemberi beültetését követően Thomas szervezete megkezdte a sarlósejtek helyett egészséges vérsejtek termelését. Thomas az egyik Illinois-i egyetem (University of Illinois Hospital & Health Sciences System) orvosi kísérletének résztvevőjeként vett részt az őssejt-beültetésen Chicagóban.

Thomas (32) saját elmondása szerint mára elég egészséges ahhoz, hogy részt vegyen 14 éves lánya, Miayatha ballagásán.

„Boldog vagyok, hogy ott lehetek az ünnepségen, hogy egyáltalán ismerhetem a lányom és ismét az édesanyja lehetek. Végtelenül hálás vagyok a testvéremnek” – nyilatkozta a Chicagoban élő Thomas.

A klinikai vizsgálatok során a Ieshea Thomashoz hasonló, sarlósejtes vérszegénységgel küzdő kísérleti alanyok olyan őssejteket kaptak, amelyek átvették a csontszövetektől a vörösvérsejtek termelésének feladatát.

A sikeres transzplantáció arra a központi problémára jelenthet megoldást, amely a Szövetségi Betegségellenőrző Központok (Centers for Disease Control) felmérései szerint napjainkban 90-100 000 amerikait érint. Becslések szerint ráadásul minden 12. afro-amerikai hordozza a sarlósejtes vérszegénységre hajlamosító gént.

„Az egyetlen megoldást (a sarlósejtes vérszegénység gyógyításakor) a betegek vérképének teljes megváltoztatása jelenti. A sarlósejtes vérszegénység egy olyan génhiba, amit a vörösvérsejtek hemoglobin-rendellenessége okoz, csökkentve a vörösvérsejtek rugalmasságát. A „sarló” a sejt alakjára utal, amely ezáltal könnyen elakad a kisebb véredényekben, rendkívül fájdalmas tüneteket és károsodást okozva a vesében és a májban” – mondta az egyetem transzplantációs programjának vezetője Dr. Damiano Rondelli orvosprofesszor, aki Ieshea Thomas kezelését is végezte.

A betegeknek éveken át tartó, rendkívül fájdalmas tüneteik lehetnek, és a sarlósejtek bármely szerv működését befolyásolhatják.

Az egyetemi kísérletben részt vevő betegeknek a szokásostól eltérően nem kellett a csontszövet eltávolítása miatt kemoterápiás kezelésen részt venniük az őssejt-transzplantációt megelőzően. Ieshea Thomas volt az első páciens a Közép-Nyugaton, akin a washingtoni Szövetségi Egészségügyi Központokban (National Institutes of Health) ezt az eljárást alkalmazták, amely a kemoterápia helyett gyógyszeres kezelésen, és közvetlenül az őssejt-beültetést megelőzően csak kis mennyiségű besugárzáson alapul.

A műtét után „a beteg állapotának nyomon követése rendkívül fontos. Meg kell bizonyosodni arról, hogy a szervezet nem tiltakozik a beültetett őssejtek ellen”– mondta Rondelli.

Kezdetben a kontrollvizsgálatokat hetente, majd havonta, ezt követően három-, illetve hathavonta, végül évente végzik.

Eddig két sikeres kísérletet hajtottak végre, de Rondelli már a harmadik operációt készíti elő.

A professzor nagyon bizakodó a módszert illetően. „Ez az egészben a legizgalmasabb. Végre a Közép-Nyugaton is lehetőségünk nyílik a sarlósejtes vérszegénységgel küzdő betegeinket az új eljárással kezelni.”

A transzplantációra jelenleg jogosult minden 18 és 60 év közötti egyén, akinél sarlósejtes vérszegénységet diagnosztizáltak. Alkalmas donor azonban csak az lehet, aki a beteg édestestvére (féltestvérek nem adományozhatnak ilyen célra őssejtet), és önmaga nem hordozza a betegséget.

Egyelőre nem tudni, meddig folynak még a kísérletek, és a résztvevők száma sem meghatározott – mondta Rondelli.

Ieshea Thomas szerint az egészségi állapotában beállt változások „rendkívül ígéretesek”. Már nem kap fájdalomcsillapítókat, helyette vitaminokat szed, amelyek elősegítik a beültetett őssejtek zavartalan működését.

„Sokkal több szabadidőm van, így végre kereshetek állandó munkát, vagy továbbképezhetem magam” – mondta Ieshea Thomas. „Végre nem kell az egész napot a kórházban töltenem. Már nem csak arra tudok gondolni, hogy beteg vagyok, hogy milyen reggel fájdalmakkal ébredni, és ezzel a fájdalommal együtt élni. Pozitívnak kell lennem. Onnét, ahonnét én jövök, nem vezet út máshová, csak felfelé.”

Forrás: http://www.chicagotribune.com/health/ct-x-sickle-cell-treatment-0716-20120718,0,4325275.story