Egy, a páciensek saját őssejtjeit felhasználó műtét segítségével a glaukóma, más néven zöldhályog betegség következtében elpusztult látóidegsejtek fele helyreállítható lehet. A fenti megállapítás annak a vizsgálatsorozatnak a végkövetkeztetése, amelyet Nagy-Britanniában, a brit őssejt alapítvány (UK Stem Cell Foundation) támogatásával a University College of London és egy helyi szemészet (Moorfields Eye Hospital) kutatói hajtottak végre a közelmúltban. A tudósok úgynevezett oligodendrocita sejteket juttattak a látóideg területére, amelynek hatására csökkent a látóidegszövet károsodása.
A még csak kísérleti stádiumban lévő új terápia azért egyedülálló, mert a beteg saját őssejtjeinek felhasználásával, egy egyszerű műtét segítségével mérsékelheti jelentősen a már bekövetkezett glaukóma következményeit. A jelenleg rendelkezésre álló terápiák ugyanis a már végbement látáskárosodást nem gyógyítják, mi több, sok esetben a teljes látásvesztést sem képesek megakadályozni. A gyógyszeres kezelések és műtéti beavatkozások csupán a betegség hatására a szemgolyóban fellépő túlnyomás mérséklését célozzák.
A zöldhályog általában lassan és észrevétlenül kialakuló, a szem hátsó részében található látóideg károsodásához vezető betegség, amelynek hátterében a szem belső nyomásának megnövekedése áll. Az első tünetek észlelésekor a látóideg már roncsolódott, a látásvesztés visszafordíthatatlanul bekövetkezett. Ritkán – az esetek 5 százalékában – úgynevezett glaukómás roham is előfordulhat. Ez esetben azonnali műtéti beavatkozásra van szükség, mert a páciens 24 órán belül megvakulhat.
A zöldhályog elsősorban az időseket sújtó betegség, 70 éves korra az előfordulási gyakorisága eléri a 10 százalékot. Nagy-Britanniában 40 éves kor felett minden 50 emberből 1 glaukómás. Az átlagéletkor emelkedésével a glaukóma a népesség egyre nagyobb részét érinti.
Forrás: Medical News Today