Csontot növesztettek őssejtekből

Csonthézagok, szilánkosra tört csontok pótlására használhatják azokat a műcsontokat, amelyeket izraeli kutatóorvosok állítottak elő a páciens saját zsírszövetéből nyert mezenchymális őssejtek segítségével.

Izraeli kutatók emberi zsírszövetből kinyert mezenchymális őssejtek átalakulását befolyásolták olyan irányba, hogy azok körülbelül egy hónap elteltével több centiméter hosszú csonttá fejlődtek. A kutatást végző biotechnológiai cég már megkezdte az előkészületeit a csontocskák első fázisos humán tesztjeinek, amelyekre még ebben az évben sor kerülhet. Az új terápiát törött csontok helyreállítására, csonthiányok vagy a szilánkosra tört csontok pótlására, illetve a plasztikai sebészetben alkalmazhatják majd.

A világon sok helyütt kísérleteznek mesterséges csontok őssejtekből való előállításával, ám ezekhez általában a csontvelőből származó őssejteket vesznek igénybe, és többnyire befecskendezik a szérumot a páciensek testébe. Korábban maguk az izraeli kutatók is így jártak el, amikor csonthézagok pótlására alkalmazták az őssejtterápiát. Az új módszer azért egyedülálló, mert ezúttal a testen kívül hozzák létre a mesterséges csontokat, az őssejteket pedig könnyen hozzáférhető helyről, a zsírszövetből nyerik.

A kutatók előbb a pótlandó csont alakját állapítják meg, majd a formát másoló, zselészerű szövetet hoznak létre. A páciensek zsírszövetéből kinyert őssejteket ebben a „bioreaktorban” kezdik el szaporítani, így azok a kívánt formájú csonttá alakulnak át. Mivel a csont alapjául szolgáló sejtek magától a betegtől származtak, nem áll fenn a kilökődés veszélye.

Korábbi állatkísérletek során az emberi sejtekből előállított csontokat patkányok lábcsontjába ültették be, ahol azok tökéletesen összeforrtak az állat többi csontszövetével. A tudósok jelenleg a csontok végein található lágy porcok mesterséges létrehozásának a lehetőségét vizsgálják, ezekre ugyanis akkor lehet szükség, ha teljes csontokat kívánnak laboratóriumi módszerekkel előállítani.
A jövőben így akár csontízületek, például csípőcsontok pótlására is alkalmazhatják majd a műcsontokat.

Jelenleg csontpótlásra a betegek más helyről származó csontdarabkáit szokás felhasználni, amelyeket a sérült területre ültetnek be. Csak az Egyesült Királyságban évente több mint 250 ezer alkalommal kerül sor csontpótlásra. Ilyen esetekben a páciensnek két súlyos operáción kell átesnie, vagy pedig donortól származó csontot kell beültetni, amely magában hordozza a kilökődés kockázatát. A mesterséges csontok mindkét nehézségre megoldást kínálnak.

Forrás: The Telegraph