Gyógyulás AIDS-ből őssejt-transzplantációval

Mérföldkőhöz érkezett az AIDS-terápia: a világon első ízben sikerült meggyógyítani egy AIDS-beteget. A páciens szervezetéből azt követően tűnt el teljesen a HIV-vírus, hogy egy AIDS-re immunis donor csontvelő eredetű őssejtjeinek beültetésével újraépítették az immunrendszerét.

Timothy Brown az első olyan HIV-fertőzött a világon, aki felgyógyult az eddig gyógyíthatatlannak tartott AIDS-ből. Köztudott, hogy sokan élnek együtt a vírussal, ők azonban „csak” tünetmentesek. Timothy szervezetéből viszont teljesen eltűnt a HIV-vírus. Az orvoslás történetében mérföldkőnek számító gyógyulás egy speciális őssejtterápiának volt köszönhető: Timothy őssejtjeit, ezzel immunrendszerét olyan donoréval cserélték ki, aki immunis volt az AIDS-re.

Az európai népesség körülbelül egy százaléka rendelkezik az úgynevezett delta 32 génmutációval, amely gátolja a CCR5 receptornak az immunsejtekre káros működését – a HIV-vírus lényegében ezen a receptoron keresztül fejti ki hatását.

A most 46 éves Timothy Brown még diákként, 1995-ben fertőződött meg HIV-vel, és egészen 2006-ig jól reagált a gyógyszeres kezelésekre. Ekkor azonban akkut myeloid leukémiát diagnosztizáltak nála. A berlini egyetemi klinika orvosai azt javasolták, hogy előbb kemoterápiával pusztítsák el Timothy immunrendszerét, majd építsék azt újra donori csontvelő-transzplantációval.

Timothy kezelőorvosa azonban nem csupán egy genetikailag egyező donort keresett betege számára, hanem olyat, aki egyben a delta 32 mutációt is hordozza. 232 lehetséges donor közül választották ki azt az egyet, aki megfelelt a célra.

Az orvosok végrehajtották az őssejt-transzplantációt, újraépítették Timothy immunrendszerét a donor őssejtjeivel. Hónapokkal később nemcsak a leukémia enyhülését észlelhették, hanem a HIV-vírus is nyomtalanul eltűnt Timothy szervezetéből. Habár a leukémia egy évvel később kiújult, ezért újabb transzplantációra került sor, a HIV-vírus soha többé nem tért vissza.

A páciens a terápiával kapcsolatban elmondta: nagy örömmel és megnyugvással tölti el, hogy a HIV miatt nem kell többé aggódnia. Hozzátette, hogy a kezelés jelenlegi formájában még nem mondható tökéletesnek, hiszen ennek hatására beszéd- és egyensúlyzavarok léptek fel nála.

Az orvosok szerint Timothy terápiája nem válhat általánossá az AIDS gyógyításában, hiszen még megfelelő donort is nehéz találni, nemhogy olyat, aki az AIDS-re is immunis. Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra a fontos tényre, hogy a köldökzsinór-vér eredetű őssejtek alkalmazásával kiküszöbölhető az egyik feltétel: nincs szükség olyan fokú szöveti egyezőségre, mint csontvelő eredetű őssejt esetében.

Idén májusban, Hollandiában már alkalmazták is a terápiának ezt a fajtáját. Ezúttal is egy másik betegség kezelése miatt került sor az őssejt-transzplantációra, ám az orvosok HIV-rezisztens mutációval rendelkező köldökzsinór-vér eredetű őssejteket ültettek be a páciens szervezetébe. Madridban hónapokon belül kerülhet sor egy hasonló beavatkozásra. Az orvosok bizakodnak abban, hogy néhány hónapon belül – amikor a terápiának az első jelei már megmutatkoznak – pozitív eredményekről számolhatnak majd be.

A köldökzsinór-vér eredetű őssejtek használatával a terápia elterjedhet és a gyógyszeres terápiára nem, vagy rosszul reagáló AIDS-betegek esetében érdemes lesz megfontolni az alkalmazását. Szükség van azonban a HIV-rezisztens minták továbbtenyésztésére, jelenleg ugyanis 17 ezer minta közül mindössze 100 rendelkezik a kívánt a mutációval.

Forrás: Fox News