A Science április 5-i számában megjelent cikk arról számol be, hogy amerikai kutatók a kartogenin nevű molekula segítségével porcképzésre bírták a mezenchymális őssejteket. Egerek „köszvényes” térdeit már sikerrel kezelték az új terápiával.
Az eljárás során a mezenchymális őssejtek fejlődését olyan irányba befolyásolják, hogy azok a porcképződésért felelős kondrocitákká alakuljanak át. A laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy a kartogenin gátolja a mezenchymális őssejtekben található filamin A nevű fehérje képződését.
Ez a kondrociták kialakulását eredményező gének megjelenését teszi lehetővé. A kartogenin ezzel közvetve a porcállomány megújításához járul hozzá.
A kutatók szerint sikerülhet akár olyan terápiát is kidolgozni, amellyel közvetlenül a szervezetben jelenlévő őssejteket vennék célba. Az egereken elvégzett kísérletek – a kartogenin befecskendezését követően – a porc oligomer mátrix fehérje mennyiségének csökkenését mutatták. Ez a fehérje a porckopástól szenvedő betegek szervezetében a szükségesnél nagyobb mennyiségben van jelen, ezért a betegség súlyosságának megállapítására is ennek szintjét szokták megmérni. A kartogenin 42 nappal a kezelés után, képes volt annyira helyreállítani az egerek porcállományát, hogy térdeik visszanyerték teherbíró képességüket.
Emberek milliói szenvednek világszerte az időskori artózistól, vagyis az ízületi porckopástól – ez a leggyakoribb ízületi betegség, az ízületi fájdalmak és a rokkantság leggyakoribb okozója. A porcszövet pusztulása következtében a porc alatti csont megvastagodik, csontszerű kinövések és csontciszták alakulnak ki, amely izomsorvadáshoz, az ízületi tok és szalagok gyengüléséhez, ezáltal az ízületek instabilitásához vezet.
A porckopás a megnövekedett átlagéletkorral együtt járó népbetegség, ezért a porcképződés újraindítása az ortopédia egyik kulcsfontosságú területévé vált az elmúlt évtizedekben.
Forrás: Science News