Új módszer a csonttörés okozta komplikációk kezelésére

Kínai tudósok mezenchymális őssejt alkalmazásával értek el jelentős állapotjavulást csonttörés következtében kialakuló álizület és idegsérülés kezelésében.

A törésgyógyulás zavara következtében kialakuló álizület és idegsérülés a helytelenül ellátott csonttörések gyakran előforduló és rendkívül súlyos szövődménye. A mai napig nem létezik ideális terápia ezekre a komplikációkra. Kínai kutatók köldökzsinór szövetből származó mezechymális őssejteket (UM-MSC) adtak be olyan páciensnek, aki mindkét tünettől szenvedett. 60 nappal a kezelés után a beteg idegi reakciói helyreálltak, az izomtónus és erősség javult, a röntgen felvételek és elektromiográfia tanúsága szerint a törési rés eltűnt, az idegrendszeri jelek továbbítása felgyorsult.

A terápia során felhasznált őssejtek kinyerése és szaporításuk módja minden tekintetben megfelelt a klinikai felhasználás követelményeinek. A minta tisztaságát áramlási citometriával ( a funkcionális állapot jellemzésére és a sejtpopulációk fenotípus alapján történő megkülönböztetésére, szétválasztására alkalmas vizsgálati módszer) ellenőrizték, mielőtt befecskendezték a beteg vérébe.

A beteg állapotát egy éven át követték nyomon, amely időszak alatt felépülése mellékhatások nélkül folytatódott tovább. A kutatók szerint az új terápia a csonttörés okozta komplikációk kezelését alapvetően változtathatja meg a jövőben.