Úttörő őssejtkutatás a csípőprotézis-fejlesztésben

Skót kutatók azt tervezik, hogy létrehoznak egy forradalmian új csípőimplantátumot, amely a legújabb őssejt-technológia használatával lehetővé teszi a betegek számára saját csontjuk növekedését, így feleslegessé válik az implantátum rendszeres cseréje.

Ortopéd sebészek a Glasgow Egyetem tudósaival együttműködve protetikai implantátumokat fejlesztenek a város déli részén fekvő Általános Kórházban (Southern General Hospital) és remélik, hogy egy új prototípust mutathatnak be tíz éven belül.

A terv egy egyetemi csapat által a Molekula-, Sejt- és Rendszerbiológiai Intézetben (Institute of Molecular, Cell and Systems Biology) elért áttörés következménye.

Tavaly sikerült létrehozni egy olyan speciális műanyag felületű implantátumot, amely lehetőséget biztosít az őssejtek differenciálódásának ellenőrzéséhez, ami korábban elképzelhetetlen volt.

A műanyagot százhúsz nanométeres apró gödrök borítják, amelyeknek a felületére elhelyezett őssejtek az apró gödrökben növekedni és terjeszkedni kezdenek oly módon, amely biztosítja a szükséges terápiás sejtek létrejöttét.

Az implantátum olyan polimerből készül, amely már általánosan használt a gerinc- és más ortopédiai eljárások során, viszont az egyetem által kifejlesztett egyedülálló műanyag bevonattal most első alkalommal fogják ellátni. Ennek eredményeképpen, ha az implantátumot behelyezik a páciens csontvelőjébe – amely gazdag forrása a mesenchymalis őssejteknek – ott ezek az őssejtek új csontsejtekké osztódhatnak és differenciálódhatnak erős és tartós implantátumot képezve.

Dr. Matthew Dalby, az intézet csontszövet kutató szakembere a következőt nyilatkozta: "Ezzel a műanyaggal bevont implantátummal biztosíthatjuk a mesenchymalis őssejtek csontsejtekké differenciálódását.

Ez sokkal hatékonyabban elősegíti a regenerálódást a beültetés helyén, mint az eddigi implantátumok, továbbá nem szükséges a cseréje.

Az emberek egyre tovább élnek – ám létfontosságú testrészeik „elhasználódnak”. Erre a problémára cégünk új implantátuma lehet a megoldás, a drága és fájdalmas implantátumcsere helyett, amit a hagyományos implantátumok igényelnek bizonyos időközönként.”
Jelenleg a hagyományos implantátumok általában polietilénből, rozsdamentes acélból, titánból vagy kerámiából készülnek, és cserére szorulnak tizenöt-, húszévente.

A csípőprotézis műtét során eltávolítják a combcsont fejét, és kicserélik egy implantátumra, amelyet egy rúdhoz rögzítenek. A rudat a csont mentén, a csontvelőben helyezik el.

Amikor hagyományos implantátumot rögzítenek a csontvelőbe, a csontvelő őssejtjei nem kapnak olyan üzeneteket, amelyekkel differenciálódni tudnának a csontsejtekbe épülve. Helyette általában lágyszövetté alakulnak, a csontsűrűség természetes csökkenésével együtt, ami az emberek életkorának előrehaladtával lép fel, gyengítve az implantátum és test között fennálló kötést.
Komoly aggodalomra adott okot és növelte a bizalmatlanságot a fém csípőprotézisekkel szemben ez év elején, amikor kiderült, hogy több ezer skót beteg lehet kitéve a DePuy ASR implantátumból származó mérgező törmelék felhalmozódásának, amelyet 2003-ban használtak először csípőprotézis műtétnél.

A gyártók bevonták ezeket az implantátumokat a forgalomból, amikor néhány darab esetében azt tapasztalták, hogy a vérbe kobalt és króm szivárogott, amelyhez a következő panaszokat párosították: rendkívüli fájdalom, jóindulatú daganatok kialakulása, valamint izomsorvadás.

Forrás: heraldscotland