Sikeres őssejttranszplantáció

A FamiCord csoport hatodik sikeres őssejt-transzplantációját hajtották végre Lengyelországban. A lengyelországi Wroclaw egyetemi klinikáján egy 12 éves kislány életét mentették meg öccse köldökzsinórvéréből származó őssejt beültetésével.

Az első magyarországi privát banki őssejt-transzplantáció sikeréről – egy 22 hónapos leukémiás kislányt gyógyítottak meg testvére köldökzsinórvérből nyert őssejttel – tavaly év végén értesülhetett a hazai közvélemény. Ez volt az első sikeres magyarországi őssejtbeültetés, amelyet privát sejtbankban, a Krio Intézetnél tárolt őssejttel hajtottak végre. A FamiCord csoport hatodik sikeres őssejttranszplantációjára nem sokkal ezután Varsóban került sor, amelyhez a csoport lengyelországi intézetében, a Lengyel Őssejtbankban (PSCB) tárolt őssejteket használtak fel. A lengyel kislány állapotának rohamos javulása most tette indokolttá a terápia eredményességének nyilvános megerősítését.

A nyugaton már szinte rutinnak számító műtét során a páciensével megegyező vérképű donor csontvelőjéből, illetve saját testvére vagy más közeli hozzátartozója köldökzsinórvéréből származó őssejtet ültetnek be, amely képes újraépíteni a megbetegedett vagy rosszul funkcionáló szervet. A lengyelországi Dominika esetében – akinél már kisgyermekkorban súlyos trombocytopenia-t, majd Franconi vérszegénységet (a vérlemezkék számának rohamos csökkenését) állapítottak meg – hosszú évekig keresték a megfelelő donort, ám a szövettani vizsgálatok rendre összeférhetetlenséget mutattak ki. Dominika édesanyja időközben újból várandós lett és úgy döntött, leveteti születendő kisfia köldökzsinórvérét, amelyből kinyerhető a minden szempontból megfelelő őssejt, és reményt adhat kislánya gyógyulásának. Dominika kisöccse tavaly januárban született meg és köldökzsinórvéréből sikerült transzplantációra alkalmas őssejteket levenni. Az akkor 11 éves kislány számára azonban orvosai még nem javasolták a műtétet. Egy év feszült várakozás következett, amit Dominika – a fertőzések elkerülése érdekében – kórházban, steril sátor alatt töltött, miközben intenzív kemoterápiában részesült. A beavatkozásra végül idén márciusban került sor a Wroclawi Orvosi Egyetem Klinikájának Gyermek Csontvelő-transzplantációs, Hematológiai és Onkológiai osztályán. Az azóta eltelt két hónapban a teszteredmények a kislány állapotának egyértelmű és gyors javulását mutatták, ma pedig már ugyanúgy biciklizik, lovagol, úszik és görkorcsolyázik, mint bármelyik kortársa.

Dominika gyógyulása újabb sikeres példája a köldökzsinórvérből származó őssejt alkalmazásának. Annak ellenére, hogy a nyugat-európai országokban az őssejtterápia széles körben elterjedt és bevett eljárás, Lengyelországban és Magyarországon még ritkaságszámba megy. Ennek oka az, hogy viszonylag kevesen kérik ezekben az országokban a köldökzsinórvér levételét és az őssejtek tárolását, amely – egy friss lengyelországi közvélemény-kutatás szerint – leginkább az emberek tájékozatlanságára vezethető vissza. A Krio Intézetben jelenleg csaknem 10 ezer mintát tárolnak és több mint kétezer mintavételt végeznek el évente.

Az intézet 2011. tavaszán elnyerte az ISO 14001 Környezetirányítási rendszer (KIR) minősítést, mely a már 2005-ben megszerzett 9001 tanúsítvány környezettudatos változata.