Bár már a terhességem kezdetétől nagyon sokat olvastam, és beszélgettem a barátaimmal, ismerőseimmel mindenféle, a szülést és az azt követő időszakot illető kérdésről a választandó babakocsi fajtájától kezdve a pelenkázó milyenségén át egészen addig, hogy szükség van-e az őssejt tároltatásra. Dönteni azonban csak az utolsó két hónapban döntöttünk a párommal. Ebben az értelemben az utolsó pillanatra hagytunk mindent, de én egyáltalán nem bánom, hiszen így több információt gyűjthettünk.
Egyre több hírt hallottam az elmúlt időszakban arról, hogy milyen sokan vetetik le az őssejteket, és hogy a kutatók újabb és újabb betegségek gyógyításában érnek el bíztató eredményeket. Azt gondolom, olyan ez mint egy életbiztosítás. Lehet, hogy a gyerekemnek soha nem lesz rá szüksége, de ha mégis, akkor utólag nem köthető meg. Ellenérv nem igazán volt. Azt sajnálom kicsit, hogy az őssejt tárolás nem államilag támogatott, mert biztosan vannak, akik szeretnék igénybe venni, de nem engedhetik meg maguknak. Az viszont bíztató, hogy akinek terápiára szoruló gyermeke van, és várandós a testvérével, annak az állam támogatja az őssejt levételét.
Ez a legrégebben működő őssejt-bank Magyarországon, és nagyon örültem, amikor kiderült, hogy a Krio itthon tárolja a levett őssejteket. Ennek gyakorlati jelentősége nincs, hiszen szükség esetén az őssejtek külföldről is ideszállíthatóak néhány óra alatt. Nem ez a lényeg. Magyarok vagyunk, és ha működik hazai tulajdonú vállalat akár az őssejt tárolás, akár bármilyen más szolgáltatás terén, ráadásul kiváló referenciákkal, szakemberekkel, akkor miért választanék mást? Én így gondolkodom.
Amikor megkötöttük a szerződést a Krio Intézettel, már gyakorlatilag minden fontos információval tisztában voltam a procedúrát illetően, annyit olvastam róla az interneten. Miután aláírtuk a papírokat, megkaptuk az őssejtek levételéhez szükséges csomagot. Én már két héttel a szülés előtt összepakoltam mindent, amire szükség lehet, és mindenhova vittem magammal. A krios csomag is a motyó része volt. Amikor megindult a szülés, még egyszer szóltam az orvosomnak, hogy köldökzsinór-vér levétel lesz. Járatos volt a dologban, tudta, mit kell tennie, és pártolta az ötletet. Azt mondta, ő is szokta javasolni az őssejt levételt, egyszerűen azért, hogy a gyerek az orvostudomány jelenlegi állása szerint a legnagyobb biztonságban lehessen. A köldökzsinórvér levétele pár perc csak, közvetlenül a szülés után és semmiféle fájdalommal nem jár. Ezt követően a párom hívta a Krio Intézet szakembereit, akik 1-1,5 órán belül megérkeztek a kórházba a vérért, és elszállították a laboratóriumba, onnan pedig a fagyasztó helyiségbe került.
Számomra is meglepő, de az őssejteket egyelőre csak a szülést követő percekben levett köldökzsinór-vérből lehet kinyerni, azaz ez egy vissza nem térő lehetőség. Úgy tudom viszont, hogy szükség esetén – bár nem százszázalékos biztonsággal, de – testvérek őssejtjei is használhatók a különféle terápiákhoz, úgyhogy aki korábban nem tároltatta el gyermeke őssejtjeit, a következőnél még megteheti. Érdemes, hiszen semmilyen bonyodalommal nem jár, viszont – és ezt immár gyakorló anyukaként mondhatom – jóleső biztonságérzetet ad.