Egy európai orvoscsoport idén júniusban hozta nyilvánosságra egy klinikai teszt eredményeit, mely szerint az autológ őssejttranszplantáció – vagyis a betegek saját őssejtjeinek beültetése – jelentősen javítja a scleroderma súlyos változatától szenvedő betegek túlélési esélyeit.
A scleroderma, más néven szisztémás sclerosis, egy ritka autoimmun betegség, amely során a bőr gyulladását követően sorvadás, majd a bőr megkeményedése, sclerosis lép fel. A betegség bőr alá is behatoló változata számos belső szervet is megtámad és úgynevezett rendszer-betegségként az életet veszélyeztető súlyos állapothoz vezethet.
A tíz évvel ezelőtt kezdődött klinikai vizsgálatokba tíz európai országban összesen 156 beteget vontak be. A betegség minden résztvevő esetében előrehaladott állapotban volt már ekkor, általában másfél évvel korábban diagnosztizálták náluk a sclerodermát. A betegek egy része kizárólag hagyományos, ciklofoszfamidos kemoterápiában részesült. A kemoterápiát azok is megkapták, akiknek a szervezetébe később infúzióval bejuttatták saját őssejtjeiket. Két év elteltével a két csoport között nem mutatkozott lényeges különbség a túlélés tekintetében. Hat évvel később azonban egyértelműen kimutatható volt a transzplantáción átesett betegek alacsonyabb elhalálozási aránya. Tíz évvel a teszt után 16 páciens halálozott el az őssejtterápiás, míg 26 a kontroll csoportba tartozó, kizárólag ciklofoszfamid-terápiában részesült betegek közül. Bár az orvosok még nem ismerik az okát, az őssejtterápia nyújtotta előny csak a nem-dohányzó betegek esetében érvényesült.
A kutatásvezető orvos óvatosan nyilatkozott a sajtónak az eredményekről, amelyeket reménykeltőnek nevezett, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy további vizsgálatokra van még szükség a kockázati tényezők azonosítása érdekében. Rövidesen kezdetét veszi egy hasonló klinikai teszt Észak-Amerikában is: amennyiben ennek során megismételnék az európai teszteredményeket, ez jelentős előrelépés volna a terápia kórházi gyakorlatba történő bevezetése felé.
Forrás: Medpage Today