Egy nemrégiben elvégzett, kis számú páciensre kiterjedő klinikai teszt szerint megakadályozható a donorszervek kilökődése, illetve az ezt gátoló gyógyszerek folyamatos szedése, ha a páciens megkapja a donor őssejtjeit is.
Annak ellenére, hogy a kutatások még csak kezdeti stádiumban vannak, sokak szerint az új módszer paradigmaváltást hozhat a szervátültetések terén. Jelenleg ugyanis a hatékony terápiát nagyban gátolja a donorszervek folyamatos hiánya, nehéz elérhetősége, illetve az, hogy többségük nem hisztokompatibilis (nem mutat kellő szöveti egyezőséget), emiatt a pácienseknek életük végéig szedniük kell a szervkilökődést gátló gyógyszereket. Ezek, azon kívül, hogy rendkívül drágák, súlyos mellékhatásokkal járhatnak (gyulladás, diabétesz, daganatos megbetegedések, hipertónia), ráadásul gyakran előfordul, hogy végeredményben hatástalannak bizonyulnak.
A módszer részleteit a kutatók – üzleti érdekeikre hivatkozva – nem árulták el, azonban annak lényege nagy vonalakban ismert. A Science Translational Medicine nevű tudományos lapban megjelent beszámoló szerint a kísérleti terápiában nyolc páciens vett részt, akik korábban vesetranszplantáción estek át. Mindegyikőjük esetében kisebb vagy nagyobb mértékben fenn állt a donori szöveti egyezőség hiánya, ezért nap mint nap kilökődés elleni gyógyszereket szedtek. Először a testük teljes területére kiterjedő intenzív sugár- és kemoterápiában részesültek – ezzel elnyomták a szervezet immunreakcióját, miközben a csontvelő őssejtjeit is elpusztították. Ezt követően a korábbi, tehát „nem egyező” donor sejtjeit (az elixír pontos összetétele nem ismert, de tartalmazzák a donor őssejtjeit és immunsejtjeit) fecskendezik be a páciens vérébe, amelyek elszaporodva újjáépítik a páciens immunrendszerét. Mivel ez a donorszervvel azonos helyről származik, sajátjaként ismeri fel a transzplantált vesét. Ez, laikus módon és egyszerűen fogalmazva azt jelenti, hogy a betegek részben átalakulnak a donorukká...
A tesztben résztvevő nyolc beteg közül öt egy év múlva teljesen elhagyhatta a kilökődés elleni, immunszupresszív tabletták szedését – a többiek esetében a terápia nem járt kielégítő eredménnyel.
Szakmabeliek a tesztet „várakozáson felüli módon” sikeresnek minősítették. Kiemelték azt is, hogy a terápia nem csupán a jövőbeli szervátültetések gyakorlatát változtathatja meg, hanem visszamenőleg, a már új szervet kapott, de folyamatos gyógyszeres kezelésre szoruló betegek számára is reményt nyújthat, hiszen a korábbi donorok további őssejt adományozással hozzájárulhatnak a teljes felépülésükhöz.
Amennyiben a módszer széles körben elterjed, a jövő bűnüldözése is átalakulhat. A (terápián átesett) tettes helyszínen hátrahagyott hámsejtjeinek DNS-e ugyanis nem feltétlenül fog megegyezni véralkotóinak DNS-ével, így nyugodtan várhatja a vérvizsgálatot – szabadon távozhat. A rossz hír számukra az, hogy ezt már a CSI-ban megfilmesítették és Grissom rájött a trükkre....
Forrás: Los Angeles Times