Az őssejtek segítségével helyreállítható a férfi termékenység

A kisgyermekkorukban kemoterápián átesett, és ennek következtében terméketlenné vált fiúgyermekek visszanyerhetik termékenységüket saját, korábban eltárolt őssejtjeik beültetésével. Makákó majmokon végzett kísérletek igazolták a feltevés helyességét.

Azok a fiúk, akik kisgyermekkorukban rákos megbetegedésük miatt kemoterápián estek át, gyakran meddővé válnak, mert a kezelés nemcsak a rákos sejteket pusztítja el, hanem azokat is, amelyek a spermiumok előállításáért felelősek. A Pittsburghi Egyetem, valamint a Magee-Womens Kutató Intézet tudósai a Cell Stem Cell című szakfolyóiratban megjelentetett tanulmányukban azt állítják, hogy a betegek őssejtjei a kezelést követően testükbe visszaültetve helyreállíthatják a termékenységet. Ezt egyelőre csak makákókon elvégzett kísérletek támasztják alá, mindazonáltal a BBC-nek nyilatkozó tudósok mérföldkő jelentőségűnek ítélték az eddigi eredményeket. A kísérlet során a majmok véréből a spermium termeléséért felelős őssejteket különítettek el, kemoterápiának vetették alá az állatokat, majd a korábban levett őssejteket visszaültették a majmokba. Tizenkét felnőtt majomból kilenc esetében, és öt pubertás kor előtt álló majomból három esetében mutatták ki, hogy a spermiumtermelés helyreállt. Bár hasonló eljárással korábban már más tudósok is kísérleteztek, a mostani számít a legeredményesebbnek és a legígéretesebbnek is.

Azok, akik felnőtt korukban esnek át kemoterápiás kezelésen vagy sugárkezelésen, kérhetik, hogy a spermiumukat előzetesen fagyasszák le. Ám ez csak azok számára járható út, akik már túl vannak a pubertás koron. A most ismertetett módszer elsősorban a kisgyermekeken segíthet, hiszen úgynevezett spermiogoniális őssejtekkel, amelyek tinédzser korban megkezdik a spermiumtermelést, ők is rendelkeznek.

A tanulmányt publikáló tudósok is leginkább azt hangoztatták, hogy a kísérlet a módszer gyakorlati alkalmazhatóságát támasztotta alá, mindazonáltal számos probléma vár még megoldásra. Az egyik legnagyobb ezek közül az, hogy vajon milyen kockázattal jár egy olyan sejtet visszaültetni a betegbe, amely nem esett át a kemoterápián, így potenciálisan akár a rákos sejtet is hordozhatja – a felnőttek minden bizonnyal ezért sem választanák jelenleg ezt a módszert, hiszen fölösleges kockázatot vállalnának. Nem tisztázott még az sem, hogy vajon közvetlenül a kemoterápiát követően kell-e beültetni az őssejteket, vagy meg kell várni a beteg teljes felépülését, esetleg azt az időpontot, amikor a beteg kész arra, hogy családot alapítson. A kutatásvezető orvos szerint a módszer társadalmi következményeiről is intenzív vita lefolytatására van még szükség.

Forrás: BBC News Health