Az Észak-Karolinai Duke Gyermekklinikán (Duke Children’s Hospital & Health Center) egy 14 éves fiú, Jase Howell agybetegségét gyógyíthatják a tőle születésekor levett köldökzsinórvér eredetű őssejtekkel.
A fiú úgynevezett hydrocephalus betegségben, más néven vízfejűségben szenved. Ez azt jelenti, hogy az agyvíz túltermelődik, vagy nem tud felszívódni az agyában, az erre szolgáló apparátusokban.
A beavatkozás az Amerikai Élelmiszer-, és Gyógyszer Ellenőrző Hatóság (FDA - U.S. Food and Drug Administration) engedélyével zajlik. Az FDA korábban már engedélyezte a kórház számára őssejtkészítmények forgalmazását, amelyeket nem rokon donortól származó transzplantációkhoz bocsátanak rendelkezésre. A DUCORD elnevezésű készítményt általában örökletes vagy szerzett vérképzőszervi megbetegedések gyógyítására, a csontvelőt roncsoló kezelések utáni terápiákhoz használják. A Duke Orvosi Egyetem által alapított őssejtbank (Carolinas Cord Blood Bank) a mai napig körülbelül 1500 köldökzsinórvér mintát biztosított - így az említett beavatkozáshoz szükséges mintát is – különböző kezelésekhez szerte a világon. Az innen származó minták olyan betegeken segítenek, akiknek nem rokoni donortól származó őssejtre van szükségük. Az őssejtbank ez irányú tevékenységét szintén az FDA engedélyezte és felügyeli.
A fiú szülei, akik vele együtt Texasból érkeztek a keleti partra a beavatkozás érdekében, bíznak fiúk felépülésében. „Minden emberileg telhetőt megteszünk. Hosszú út áll mögöttünk, de most hogy itt vagyunk, úgy érezzük, megérte várni.” - mondta LeaAnn Howell, a fiú édesanyja.
A hydrocephalus gyógyítására irányuló klinikai tesztek már a 2. fázisban tartanak. A kórház orvosai ugyanakkor abban bíznak, hogy a jövőben – újabb FDA engedélyek birtokában – már nem csak ezt a betegséget kezelhetik majd őssejtterápiával.
Forrás: The Herald Sun