Őssejtterápiával az agykárosodás ellen

Az agykárosodás következményei is orvosolhatók lehetnek őssejtterápiával. Japán tudósok őssejteket fecskendeztek agyi traumán átesett kísérleti állatok agyába, és már egy hónap elteltével jelentős javulást tapasztaltak az állapotukban.

Az őssejtterápia újabb területét tárták fel japán tudósok. A Neurosurgery februári számában megjelent beszámoló szerint a sapporo-i Hokkaido Egyetem kutatói állatkísérlettel igazolták, hogy az őssejtek akár az agykárosodás okozta betegségek gyógyításában is felhasználhatók lehetnek a jövőben.

A kísérlet során patkányok csontvelőjéből származó őssejteket juttattak közvetlenül az állatok agyi artériájába ezzel elkerülve, hogy a sejtek a teljes vérkört megjárva kerüljenek az agyba. Az őssejteket úgynevezett "kvantumpontokkal" jelölték meg a befecskendezés előtt. Ezek a nanotechnológiával előállított anyagok a biológiai környezethez alkalmazkodó, fluoreszkáló félvezetők, amelyek az infravörös tartományhoz közeli fényt bocsátanak ki, így a befecskendezést követő négy héten át lehetővé tették a tudósok számára a sejtek nyomon követését a szervezeten belül. A kutatók láthatták, hogy az őssejtek a nagy vérkört kikerülve egyenesen az agyba jutottak, három óra elteltével pedig már a sérült agyterülethez is értek. Négy héttel később azt állapították meg, hogy az őssejtterápián átesett patkányok motoros funkciói jórészt helyreálltak, míg azok, amelyek ebből kimaradtak, nem mutatták a gyógyulás semmilyen jelét. A további vizsgálatok során beigazolódott, hogy az őssejtek különböző agysejtekké alakultak át, és ezzel segítették a sérült agyterület gyógyulását.

A humán alkalmazást illetően még bőven maradtak nyitott kérdések: bizonytalan a kezelés elvégezhetőségének időpontja, a dózis és az őssejtek bejuttatásának útvonala is. A kísérletben résztvevő patkányok a trauma után egy héttel kapták meg az őssejteket, ami azért fontos, mert legalább ennyi időre van szükség az őssejteknek a csontvelőből való kinyeréséhez. A kísérlet azonban minden kétséget kizáróan bizonyította, hogy az őssejtek hozzájárulnak az agy motoros funkcióinak helyreállításához, ezért reményt ad arra, hogy a jövőben az emberi agy különféle károsodásai, így tipikusan az agyvérzés is gyógyítható lesz egyszer őssejtterápiával.

Forrás: Medical News Today