Az őssejtek felgyorsíthatják a stroke utáni felépülést

Nem tudni milyen folyamatok során, de az őssejtek egyfajta „gyógyító közeget” hoznak létre az agyvérzés következtében károsodott agyterületen és felgyorsítják a stroke utáni felépülést. Amerikai kutatók állatkísérletekkel már bizonyították ezt a hatást, jelenleg pedig a klinikai teszteknél tartanak.

Amerikai tudósok klinikai tesztekkel igyekeznek bizonyítani, hogy az őssejtek, agyvérzés következtében károsodott agyterületre juttatva, képesek felgyorsítani a stroke-os betegek felépülését, az agy motoros funkcióinak helyreállítását. Patkányokon elvégzett korábbi állatkísérletek biztató eredményekre vezettek.

Közismert tény, hogy az emberi agy, egy agyvérzés után, igyekszik saját magát „meggyógyítani”. Az állapotjavulás azonban gyakran részleges, első jelei pedig csak hetekkel, hónapokkal a trauma után jelentkeznek. A Pittsburgh-i és a Stanford-i egyetem kutatói abban reménykednek, hogy ezt a folyamatot gyorsíthatják fel azzal, ha milliónyi őssejtet fecskendeznek közvetlenül a sérült agyterületre. Az őssejteket felnőttek csontvelőjéből nyerik ki, amelyeket a csecsemők agyának fejlődéséért felelős, Notch nevű génnel kombinálnak. A módszert eddig hat páciensnél alkalmazták – a közeljövőben egy kétéves klinikai tesztbe további 12 beteg bevonását tervezik az új terápia biztonságosságának ellenőrzésére. Mivel a kutatás vezetője szerint a beavatkozásnak nincsenek egészségügyi kockázatai, a tesztek az elkövetkező két éven belül megkezdődhetnek.

Az eljárás során az orvosok az elaltatott betegek koponyáját érzéstelenítik és meglékelik, majd egy fém tubust helyeznek az agyvérzés miatt károsodott agyterületre. Az őssejtek ezen a tubuson keresztül szivárognak be az agyba. A tesztben résztvevő első hat betegnél – akik 2,5 millió darabra őssejtet kaptak ilyen módon – nem fordultak elő mellékhatások.

Az orvosok hosszú ideig nem tudják nyomon követni, hogy pontosan mi játszódik le az agyban. Azért számítanak pozitív eredményre, mert a dél floridai egyetemen (University of South Florida) korábban elvégzett laboratóriumi állatkísérletek során, stroke-on átesett patkányoknál már megfigyelték, hogy az őssejtterápia hatására megindul a sérült szövetek újraépülése és csökken a gyulladás. Az őssejtek láthatóan nemcsak a neuronok, hanem a vérerek és sejtszövetek újraépülését is elősegítik – ezek együttes hatásaként gyorsul fel a sérült motoros funkciók helyreállása. Érdekes módon, maguk az őssejtek, néhány héttel azután, hogy kedvező hatásukat kifejtették, eltűnnek.

„Úgy sejtjük, hogy az őssejtek tulajdonképpen egy olyan közeget hoznak létre, amelyben a gyógyulás végbe mehet.” - magyarázta a kutatás vezetője. Hozzátette, még sok vizsgálatra van szükség annak igazolásához, hogy a terápia, amely a patkányok esetében sikeres volt, az emberek esetében is az.

Forrás: Post-Gazette