Spanyol tudósok idén áprilisban közzétett tanulmányukban azt állították, hogy az autológ (a páciensek saját testéből származó) őssejtek elősegítik az érfal megerősödését, ezzel jelentős mértékben javítják a cukorbetegeknél előforduló végtagi érszűkületet, érelzáródást.
A végtagok vérellátásának zavara (ischémia) a cukorbetegeknél egy gyakran akuttá váló, halálos kimenetelű betegség. A spanyol tudósok szerint az őssejtterápia segítségével előidézett vaszkularizáció, vagyis az érfalak újraépítése, esetükben hatékony gyógymód lehet a jövőben. Vizsgálatuk során húsz olyan betegnek adtak be intravénásan autológ csontvelői őssejtet, akiknél súlyos, térdalatti artériás érszűkület lépett fel. A klinikai tesztben részvevő betegeknél annyira gyenge volt már a végtagok vérellátása, hogy a sebészeti vagy endovaszkuláris érújraépítés csak korlátozott eredményekre vezetett.
A kutatók abból a feltétezésből indultak ki, hogy a csontvelői őssejtállományban jelenlévő endothel progenitor sejtek a súlyosan károsodott területre juttatva elszaporodnak, és hatékony módon járulhatnak hozzá az érfal és a vérellátás helyreállításához, a revaszkularizációhoz. A progenitorok az őssejtekhez hasonló, a differenciálódásban ezeknél előrébb tartó, a kifejlett sejtet megelőző fejlődési stádiumban lévő sejtek. Az endothel az erek belső felszínét borító réteg, amelynek fontos szerepe van a vér folyékonyságának fenntartásában, az érátmérő szabályozásában.
A betegeket a beavatkozás után három, majd tizenkét hónappal vizsgálták meg. Az elhalálozási arány egy év elteltével 20 százalékos volt, és döntően szívkomplikációkra volt visszavezethető. A betegek többségénél jelentős előrehaladást tapasztaltak a revaszkularizáció terén, és nagymértékben csökkent az amputációk száma is. Mindazonáltal, az elhalálozási arány nem lett jobb az őssejtterápiát nélkülöző eljáráshoz képest. A spanyol kutatók tanulmányának végkövetkeztetése az, hogy az őssejtterápia következtében jelentősen javult az érszűkület által érintett területek vérellátása, ezzel összefüggésben a betegek életminősége.
Forrás: Medical Xpress